A szemünk csak az Univerzum kisebbik részének megfigyelkésére alkalmas, de még a legmodernebb űrtávcsövekkel (például a James Webb-bel) is csak egy-egy tartományát tudjuk megfigyelni az elektromágneses-sugárzásnak, köznapi nevén a fénynek. Számos speciális műszerrel azonban minden hullámhosszon és energián feltérképezhető a világűr, így megértve az asztrofizika működését.
Pénteken ezeket a különleges, nem-optikai megfigyelési módszereket vesszük sorra a gamma-fotonoktól a rádió-hullámhosszakig; egyben megmutatva, miként néz ki az Univerzum az adott tartományon.
Várható program:
19:00 – Kapunyitás
19:15 – Nem-optikai csillagászat
Könnyed ismeretterjesztő előadás Nagy Kristóf csillagász előadásában (becsült nehézségi szint: 4/5)
19:50 – Az égbolt felettünk
Virtuális csillagképtúra az aktuális csillagképekről és a várható látványosággokról.
20:15 – Távcsöves bemutató
Derült időben megpillantható a jupiter, az Orion-köd, a Plejádok nyílthalmaz, a Hold kráterei és több érdekes csillag is – többek között Magyarország egyik legjobb bemutató teleszkópjával, a szegedi 50essel.
##### FONTOS INFORMÁCIÓK #####
Jegyek a honlapunkon, valamint péntek 19:00-tól korlátozott számban a helyszínen is megvásárolhatóak (ott azonban csak készpénzes fizetés lehetséges). A belépőjegy ára 2000 Ft; gyerekeknek / diákoknak / nyugdíjasoknak 1000 Ft; SZTE dolgozóknak és egyetemistáknak pedig 500 Ft. További információkért a +36308390922 telefonszámot lehet hívni munkaidőben, de elérhetőek vagyunk e-mailben és a Facebook-oldalunknak írt üzenetek útján is.